Co zrobić z gruzem?

Co zrobić z gruzem?

Pozbywanie się odpadów nie jest łatwym zadaniem i szczególnie problematyczny może się okazać właśnie gruz. Na pewno nie da się wyrzucić go do zwykłych kontenerów na odpady komunalne. To także nie jest odpad wielkogabarytowy, a jednak sporo waży i nie da się go wyrzucić w dowolne miejsce. Jak w takim razie pozbyć się gruzu po remoncie mieszkania czy domu? Istnieje kilka rozwiązań.

Gruz – problematyczny odpad

Trzeba przyznać, że remont domu czy mieszkania to rzecz całkiem normalna i często decydujemy się na takie działania. Choć mają one na celu upiększenie nieruchomości to generują również dość sporą ilość śmieci i odpadów, w tym także gruzu. Jak najbardziej opłaca się sprawdzić, co należy z nim zrobić. Inwestor musi zająć się odpadami, jakie powstały podczas remontu czy budowy.

W wielu miastach mamy możliwość wywozić gruz we własnym zakresie na specjalnie do tego przeznaczone miejsca. Z reguły właśnie tam można zostawić gruz bezpłatnie, ale na pewno wywóz większej ilości gruzu będzie bardziej problematyczny. Gruz jest dość ciężki i może się okazać, że takie działania po prostu będą ponad siły inwestora.

Planując większy remont opłaca się wynająć kontener i właśnie tam składować gruz. Specjalne firmy zajmują się podstawianiem i zabieraniem takich kontenerów z gruzem. Wtedy już nie trzeba się o to martwić, jak i gdzie wywieźć odpady tego typu. Taka opcja okazuje się być najwygodniejsza.

Oddanie gruzu – wystarczy ogłoszenie

Gruz to specyficzny odpad, ale niekiedy jest on konieczny i potrzebny, więc chcąc się go pozbyć można napisać ogłoszenie i być może zgłosi się osoba, która go od nas odbierze. Wtedy będzie po kłopocie, a wręcz jeszcze ktoś skorzysta z naszych odpadów. Na lokalnych portalach na pewno uda się znaleźć chętnych na przyjęcie gruzu.

Nielegalne pozbywanie się gruzu

Gruz to odpad, który nie może być usuwany w każdy sposób. Na pewno nie można wyrzucać go do przydomowych śmietników. Prawa regulują to postanowienie i jego złamanie może wiązać się z dużymi konsekwencjami. Śmietniki przy blokowiskach niekiedy posiadają taki gruz, który najwidoczniej znalazł się tutaj nielegalnie. Samochody odbierające śmieci nie są przystosowane do odbioru gruzu, więc nie wolne go tutaj wyrzucać.

Nie trzeba nikogo zbyt długo przekonywać o tym, że wywożenie gruzu do lasu jest nielegalne. Takie działania są karane, ponieważ w ten sposób bardzo szkodzi się środowisku. Utylizowanie gruzu w ten sposób grozi wysokim mandatem. Warto skorzystać z legalnych opcji pozbywania się gruzu.