Jak wygląda recykling plastiku?

Jak wygląda recykling plastiku?

Wiele produktów, z których korzystamy praktycznie na co dzień jest wykonanych z tworzyw sztucznych. Pod ty pojęciem kryje się bogata ilość wszelkiego rodzaju materiałów. Stały się one bardzo popularne i wręcz bez nich nie da się dzisiaj produkować przedmiotów codziennego użytku. Plastik, bo tak można w skrócie oddać tworzywa sztuczne podlega procesowi recyklingu i dzięki temu jest wykorzystywany ponownie. Jak to wygląda w praktyce?

Recykling plastiku – krok po kroku

Odpady z plastiku, których już chcemy się pozbyć trafiają do specjalnych kontenerów. Znajdziemy tam produkty wykonane z setek różnego rodzaju polimerów, materiałów kompozytowych i przeróżnych innych mieszanek tworzyw sztucznych. Jak widać śmieci, które zabiera śmieciarka, a zostały umieszczone w pojemniku na plastik nie są takie same. W następnym etapie recyklingu trzeba je posegregować. Specjalne sortownie to miejsca, gdzie odbywa się ten proces. Maszyny, ale i również ludzie dbają o to, by odpowiednio wyselekcjonować produkty z plastiku. Nowoczesne sortery są w stanie wykryć, z jakim rodzajem plastiku mamy do czynienia. Dzięki sortowaniu uda się w najlepszy sposób przetwarzać produkty z danego materiału.

Dokładnie przesortowane i wyselekcjonowane produkty z plastiku przechodzą kolejny etap recyklingu i jest to rozdrabnianie. Specjalne kruszarki, noże obrotowe i inne maszyny zajmują się tym, żeby materiał został poddany obróbce i pocięciu na mniejsze kawałki. Jedne materiały są bardziej podatne na kruszenie, a inne takie jak guma stawiają większy opór. Jednak ze wszystkim radzą sobie maszyny tnące. Cały proces rozdrabniania plastiku jest bardzo ważny, ponieważ dużo łatwiej przetwarzać taki produkt, ale też niekiedy konieczne jest transportowanie plastiku w takiej formie i będzie to dużo prostsze.

Przedmioty z plastiku, które ulegają procesowi recyklingu muszą być również dobrze oczyszczone i umyte. Przechodzą przez ten proces w kolejnym etapie i jak najbardziej wtedy będą mogły być wykorzystywane ponownie. Specjalne maszyny dbają o to, by pozbyć się etykiet, pyłu czy brudu z plastiku. Następnie plastik jest poddawany kąpieli. Wtedy również można wychwycić jego mankamenty i się ich pozbyć. Część produktów na tym etapie jeszcze zostaje zdyskwalifikowana do dalszego procesu. Czyste plastikowe produkty są suszone i poddawane kolejnej obróbce.

Wytłuczanie plastiku jako ostatni etap procesu

W ostatnim etapie recyklingu mamy do czynienia z wytłaczaniem. Konkretne cząstki tworzywa są wsypywane do specjalnych urządzeń, tam podgrzewane i tłoczone na konkretny kształt. Specjalne fabryki zajmujące się recyklingiem przeprowadzają ten proces i w ten sposób odzyskują plastik.